Köşe Yazısı Detayı

İLKESİZ DIŞ POLİTİKA… ---------- Sunday, November 30, 2014

Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidden ile Cumhurbaşkanı R.T.Erdoğan basının önüne geçerek görüşmeler hakkında aydınlatıcı(!) açıklamalarda bulundular.Bu basın toplantısının en önemli detayı,basın mensuplarının soru sormalarının engellenmiş olmasıydı.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidden, 2 Ekim 2014 günü, Harvard Üniversitesi’ndeki konferansında özetle şunları söylüyor;“IŞID’ı başımıza Suudî Arabistan, Katar ve Türkiye gibi müttefiklerimiz belâ ettiler. Salt, ‘Esad’ı devireceğiz ve bunun yolu da bir Sünnî-Şiî çatışması yaratmaktır.’ diyerek dünyanın her yerinden gelen mücahitleri bölgeye aktardılar. El Nusra ve IŞİD gibi terörist örgütlere yüzmilyonlarca Dolar ve onbinlerce ton silah akıttılar.
Zamanında onlara çok anlatmaya çalıştık ama, bir türlü anlamadılar. Hatalarını şimdi anlamış bulunuyorlar.
Geçen hafta ABD’ye geldiği zaman (25 Eylül 2014’te) yaptığımız görüşmede, Recep Tayyip Erdoğan bana, ‘Siz haklıydınız, çok fazla insanın Suriye’ye geçişine izin verdik’ şeklinde itirafta bulundu. Yine o görüşmemizde, TBMM’ye onaylatıncaya kadar kimseye söylememem kaydıyla bana, ‘Meclisten bir karar çıkartacağız. Buna göre ABD olarak siz ve diğer NATO müttefikleri bizim hava sahamızı kullanabileceksiniz, kara kuvvetleri gücünü de biz sağlayacağız’ dedi. Nitekim şimdi bu kararı almış bulunuyorlar.
Bir Sünnî devlet olarak Türkiye’nin bu kararı almış olması çok iyi oldu. ABD olarak bir kez daha Müslüman coğrafyasına girip bizzat saldırmamız doğru olmazdı. Sünni bir örgüte saldırmayı Sünnilerin üstlenmesi gerekirdi. O açıdan Türkiye’nin kararı iyi oldu”.
RTE bu açıklamalara çok sinirlenmiş öyleyse,”Bidden benim için bitmiştir.!” dedi.
Yandaş medya hemen görevini yapıp,Bidden’in özür dilediğini manşetlere taşıdı.Bidden,açıklama yaptı; Hayır özür dilemedim!
Bidden’in Türkiye ziyareti bu bakımdan önem arz ediyordu.Bu karşılaşmadan ne sonuç çıkabilirdi.
Hiç birşey olmadığı görüldü.Üstelik basın toplantısında;ABD Baş.Yar.J.BİDEN”TEK ADAM”OLMA HEVESLİSİ RTE’ye” , “TEK ADAM”UYARISI YAPTI.DEMOKRASİ VE KUVVETLER AYRILIĞI DERSİ VERDİ.O DA DİNLEDİ.!
İşte emperyalistler böyledir.Sakalı kaptırınca seni istediği gibi kullanmaya devam ederler.Öyle de oldu.RTE esip gürlemesiyle kaldı.
Hani RTE,Birleşmiş Milletler Toplantısı’nda boş salona konuşurken,Dünya Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez’in yaptığı konuşmadan övgüyle bahsetti.Fernandez, ABD Başkanı Barack Obama’nın da katıldığı Birleşmiş Milletler Toplantısı’nda ABD’nin terör ile ilgili politikasını sert sözlerle eleştirirken Barack Obama’nın Fernandez’i düşünceli bir şekilde dinlemesi dikkat çekti.
Fernandez, yaptığı konuşmada Papa Francis’in barış çağrısını doğru bulduğunu ifade ederken ABD ile ilgili olarak ‘Terörizm canavarını yarattılar ve bu canavar şu an kontrolden çıktı.’ sözleri gündeme damga vurdu.
Arjantin Devlet Başkanı, “Geçen yıl toplandığımızda Esad rejimini terörist olarak değerlendirip ona karşı olanları devrimci görüp desteklediniz; şimdi ise dün “devrimci” dedikleriniz radikal islamcılara karşı savaş açmış durumdasınız.. Işid ve El Kaide’nin elindeki silahların izini kim sürebilir? Büyük güçler çok kolay dost ve düşman kavramını değiştiriyor. Teröristler dost oluyor, dostlar ise terörist. Hizbullah’ı terörist örgütler listesine koymuştunuz ama sonradan Lübnan’da geniş bir tabanı olan saygın bir yapı olduğu anlaşıldı. 1994’te Buenos Aires’te İsrail Elçiliği’ne yapılan bombalı saldırıda İran parmağı aradınız ancak öyle olmadığı kesinleşti. 11 Eylül sonrası El Kaide terörü gerekçesiyle Afganistan ve Irak’a savaş açtınız; o ülkeler şimdi dünyanın en ağır durumunu yaşıyor. Arap Baharı’nı Tunus, Libya ve Mısır’da başlatarak radikal islamcıları kendi elinizle orada iktidara getirdiniz. Bölge haklarının özgürlüklerini gasp ettiniz. Bu gün burada Işid’e karşı bir BM kararı çıkarmak üzere toplandık oysa Işid’in bazı BM Güvenlik Konseyi ülkelerinin gözetiminde dostları tarafından kurulup beslendiğini herkes görüyor.” sözleriyle ABD’nin politikasını yerden yere vurarak açık bir dille eleştirdi.
Peki sizler dünya da ve bölgemizde bu kadar olaylar yaşanırken,RTE’nin ABD ile ilgili tek bir olumsuz sözüne rastladınız mı?
Üstelik ABD’nin Ortadoğu’da sahnelediği oyun yavaş yavaş hedefine ulaşıyor.
Türkiye AKP İktidarı eliyle bir bilinmeyene sürüklenirken,ABD’nin uç beyi görevini hevesle yürütmeye devam ediyor.
Gidiş pek de hayırlı değil.
Türkiye bölgesinde ve dünya da saygınlığını hızla yitiriyor.